Pretraga tekstova
Sadnja se obavlja u proljeće sadnicama starim od 3 do 5 godina. Možemo je razmnožiti i reznicama, sjemenom i podjelom grma
Svakog proljeća možemo primijetiti prelijepe cvjetove ukrasne dunje Chaenomeles speciosa koja cvjeta zajedno s prvim cvijećem, visibabama, jaglacima, ljubičicama. Potječe iz Japana i Kine, a na europski kontinent je donesena krajem 18. stoljeća.
Uzgaja se u formi drveta, koje može dostići visinu do 3 m, ili grma, visine 1 do 2 m. Boja cvjetova može biti bijela, crvena, roza. Imaju promjer 3 do 4 cm. Period cvjetanja traje 10 do 14 dana, a počinje od početka ožujka. Kasne sorte cvjetaju do lipnja. Grane su ugodne crvenosmeđe obojenosti. Uglavnom imaju trnje. Plod je sitan, tvrd i podsjeća na plod prave dunje.
Sadi se kao pojedinačno drvo ili grm i kao ukrasna živica. Njeno trnje će spriječiti prolaz životinja. Izuzetno je fotofilna biljka, zahtijeva osunčanu lokaciju. U suprotnom postaje kržljava i formira manje cvjetova. Odgovaraju joj južne pozicije zaštićene od vjetra. Otporna je na niske temperature. Od ostalih vrsta podnosi jabuke i kruške, ali je najbolje posaditi dalje od drugih stabala i grmova.
Sadnja se obavlja u proljeće sadnicama starim od 3 do 5 godina. Potrebno je iskopati rupu dubine 80 cm i promjera 50 cm. Odgovaraju joj drenirana, kisela do neutralna zemljišta. Dodaje se gnojivo, najbolje organsko kao što je humus. Dobro je dodati drveni pepeo jer joj je potreban kalij. Prilikom zatrpavanja posađene sadnice obratite pažnju na korijenov vrat. On treba biti u razini površine zemljišta.
Osim sadnje sadnicama, možemo je razmnožiti reznicama, sjemenom i podjelom grma.
Rezidba se obavlja poslije precvjetavanja. Tada stimulira rast novih prirasta koji će biti nositelji cvjetanja sljedećeg proljeća. Ako ne želite da se grm ukrasne dunje proširi redovno uklanjajte izdanke iz osnove.
Tagovi
Ukrasni grm Ukrasna dunja Chaenomeles speciosa Cvjetna živica Kako posaditi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pozdrav agrari! Novi proizvod na tržištu! Radi se o električnoj kosilici na daljinsko upravljanje joystickom koja je posebno dizajnirana za rad na brdovitim i neravnim terenima. Specifikacije: - 4x4 električni pogon na sve kotače - Daljinsk... Više [+]
Pozdrav agrari!
Novi proizvod na tržištu! Radi se o električnoj kosilici na daljinsko upravljanje joystickom koja je posebno dizajnirana za rad na brdovitim i neravnim terenima.
Specifikacije:
- 4x4 električni pogon na sve kotače
- Daljinsko upravljanje (do 200m domet)
- Sposoban za prelaženje padina do 70 stupnjeva - Daljinsko podešavanje visine (2-10 cm)
- 52V, 40 Ah Li-ion baterija (automobilska baterija)
- 2 sata rada po punjenju (na teškom terenu)
~3 sata za ponovno punjenje (brzi punjač)
Rotacijski malčer od 1800W
- Nož malčera 56 cm - 57 kg ukupne težine
- 105 x 60 x 30 cm (stane u prtljažnik automobila)
- 4800 € + PDV
- ako je hrv firma 4800 € bez PDV-a
- 2 godine garancije
Pozivamo Vas da više sadržaja pogledate na našem Instagram profilu: gratormowers.hr i TikToku: Grator Hrvatska
Za sve dodatne informacije stojimo na raspolaganju!
Email: grator.hr@gmail.com
Gordan Njegovan
prije 1 tjedan
Slobodno se javite na mail: grator.hr@gmail.com ili na broj 091 505 7947 (Gordan) Takoder radimo i demonstracije u blizini sv.Nedelje, pa se mozemo Više [+] sve dogovoriti. U meduvremenu mozete vidjeti puno videa i materijala na instagramu: gratormowers.hr ili na tiktoku: Grator Hrvatska.
Vedran Stapić
prije 1 tjedan
To meni izgleda top, ali volio bih ga vidjeti u radu To meni izgleda top, ali volio bih ga vidjeti u radu